Istorija

   Įkurdami kaimo turizmo sodybą paveldėtoje senelių žemėje, mes norime atkurti ir tęsti dar prieškario Lietuvoje čia buvusio Romuvos kurorto idėją.

   1929 m. Bradesiuose apsigyveno Domas Šidlauskas. Jis buvo naujos religijos – visuomybės pradininkas, vadinosi Visuomiu. Šį savo slapyvardį jis galėjo pasiskolinti iš Vydūno, kurio dramoje "Prabočių šešėliai" tokiu vardu vadinasi pagrindinis veikėjas - žynys, tautos dvasios sergėtojas. Visuomis miškingą plotą tarp Sartų, Zalvės ir Zaduojo ežerų pavadino Romuva. Jos teritorijai priskyrė Velikuškių, Pakačinės, Zaduojos, Pazaduojos ir Gipėnų kaimus.  
​   Šio žmogaus gyvenimui pasirinktas kraštas - stebėtinai turtingas gamtos ir istorijos paminklais. Tai jo dėka išgarsėjo Velikuškių piliakalnis . Visuomis Valstybinei archeologijos komisijai įrodė būtinumą ištirti šį ir kitus apylinkės piliakalnius. Didelį įspūdį žmonėms palikdavo D. Šidlausko – Visuomio rengtos vasaros kupolinių šventės. Įkurti čia kurorto jis nepajėgė, bet vietovę išgarsino. Pasakojama, kad buvę pašto vokų su D. Šidlausko – Visuomio atvaizdu ir užrašu „Romuva – Dusetų paštas”. 
            
   ​1930 m. D. Šidlauskas – Visuomis suorganizavo J. Basanavičiaus liaudies universitetą su skyriais Kavolių, Vosgėlių ir Dikmonių kaimuose. Per sezoną perskaičius 120 paskaitų, šis universitetas paskaitų ir klausytojų skaičiumi užėmė pirmąją vietą Lietuvoje. Jo veiklą palaikė J. Basanavičius, G. Žemkalnis, M. Jankus. Tačiau sovietinė okupacija ir Atrasis pasaulinis karas neleido iki galo įgyvendinti Romuvos idėjos. 
​ 
(Pagal J.Nemanio medžiagą)


 
 info@priesidabrines.lt
 +370 630 71203 (LT, RU)  
  +370 67260707 (EN)
 Sartų g.7, Zaduojos kaimas, Antazavės sen., Zarasų rajonas
© PigiosSvetaines.lt